• Home
  • Actualitate
  • David Popovici, medalie de bronz în finala de la 100 metri liber la Campionatele Europene

David Popovici s-a clasat pe locul trei în finala de la 100 metri liber la Campionatele Europene în bazin scurt de la Otopeni. Robert Badea s-a clasat pe locul 5 la 400 metri mixt.

David Popovici a câștigat medalia de bronz în finala de la 100 metri liber la Campionatele Europene. David Popovici a pornit cu șanse mici în final, de pe culoarul 7. Înotătorul român a recuperat mult după ultima înoarcere de bazin, urcând spectaculos de pe locul 7 pe 3.

Popovici, care înainte de ultima lungime de bazin era pe locul 7, a încheiat proba cu timpul 46.05.

Medalia de aur i-a revenit francezului Maxime Groussei (45.46), iar pe doi s-a clasat italianul Alessandro Miressi (45.51).

David Popovici, la un pas de podium în finala de 200 m liber

David Popovici s-a clasat, sâmbătă, pe locul patru în proba de 200 m liber la Campionatul European de înot în bazin scurt, competiţie găzduită de Otopeni. Popovici a fost cronometrat cu timpul 1:41.52.

Pe primul loc a terminat britanicul Matthew Richards (1:41.01), pe doi s-a clasat tot un britanic, James Guy (1:41.12), iar pe trei s-a clasat Danas Rapsys din Lituania (1:41.15).